You are here

2015-2016 Season

World Dance Series
Sankai Juku (October 1-3)
Akram Khan Company (November 12-14)
Trisha Brown Dance Company (February 4-6)
Malpaso Dance Company (March 3-5)
Grupo Corpo (March 24-26)
Martha Graham Dance Company (May 5-7)
 

World Music & Theater Series
ETHEL with special guest Robert Mirabal presents The River  (October 8)
Youssou N'Dour (November 8)
Béla Fleck & Abigail Washburn (February 13)
Vicente Amigo (March 16)
GlobalFEST: Creole Carnival (April 14)

 
International Chamber Music Series
The Danish String Quartet (November 4)
Anonymous 4 (December 4)
SŌ Percussion (January 31)
The Chamber Music Society of Lincoln Center (March 19)
Daedalus Quartet (April 29)
 
President's Piano Series
Jonathan Biss (October 20)
Yulianna Avdeeva (December 1)
Garrick Ohlsson (January 12)
Igor Levit (February 10)
Jeremy Denk (March 18)
 
Special Events
The Peking Acrobats (January 23)
Jane Comfort and Company (April 7-9)
Anoushka Shankar (April 9)
Gil Shaham Bach Six Solos with original films by David Michalek (April 16)
Murray Perahia (April 20)
 

2014-2015 Season

World Dance Series
Soledad Barrio & Noche Flamenca (October 23-25)
David Rousseve/REALITY (November 20-22)
Urban Bush Women (February 12-14)
Mark Morris Dance Group (March 5-7)
Lyon Opera Ballet (April 16-18)
Pilobolus (May 14-16)

World Music & Theatre Series
The Toure-Raichel Collective (November 15)
The Nile Project (January 30)
Gilberto Gil (April 11)
Rhiannon Giddens (May 20)

International Chamber Music Series
Miro Quartet (November 18)
Takacs Quartet (January 13)
Jerusalem Quartet (February 19)
Catalyst Quartet (March 19)
Emerson String Quartet (April 21)

President's PIano Series
Jon Kimura Parker (November 14)
Vadym Kholodenko (February 3)
Olga Kern (March 12)
Simone Dinnerstein (April 23)
Angela Hewitt (May 18)

Special Events
Chris Thile & Edgar Meyer (September 17)
Marsalis "Well-Tempered" (October 4)

Studio Events
Cuong Vu Trio (October 11)
eight blackbird (February 7)
Delfos Danza Contemporanea (April 9-11)

 

2013-2014 Season

World Dance Series
AXIS Dance Company (October 3-5)
MOMIX (October 31-November 2)
Grupo Corpo (January 23-25)
Cloud Gate Dance Theatre of Taiwan (March 6-8)
Ballet du Grand Théâtre de Genève (April 3-5)
Alonzo King LINES Ballet (May 1-3)

World Music & Theatre Series
Mariza (October 25)
AnDa Union (November 8)
CIRCA (March 22)
Soweto Gospel Choir (April 12)

Family Series
MOMIX (November 2)
CIRCA (March 23)
Soweto Gospel Choir (April 12)

International Chamber Music Series
Emerson String Quartet (October 15)
Modigliani Quartet (November 19)
A Far Cry (January 16)
Béla Fleck and Brooklyn Rider (February 4)
Trio con Brio Copenhagen (April 8)
David Finckel, Wu Han, Phil Setzer (May 21)

President's Piano Series
Andre Watts (November 7)
Garrick Ohlsson (January 15)
Joyce Yang (February 19)
Richard Goode (March 20)

Special Events
Chris Thile (October 1)
Hilary Hahn (April 29)

Studio Events
Café Variations (November 14-16)
JACK Quartet (March 15)
Robert Moses' Kin (May 29-May 31)

 

2012-2013 Season

World Dance Series
Paul Taylor Dance Company (October 4-6)
Cedar Lake Contemporary Ballet (November 15-17)
Compagnie Marie Chouinard (January 24-26)
Black Grace (February 21-23)
Trey McIntyre Project (April 11-13)
Les Ballets Trockadero de Monte Carlo (May 16-18)

World Music Series
Kathy Mattea (October 27)
Kodo (February 9)
Ana Moura (March 2)
Lila Downs (April 20)

President’s Piano Series
Hélène Grimaud (November 1) 
Christopher O’Riley (January 29)
Khatia Buniatishvili (March 6)
Daniil Trifonov (April 9)
Jon Kimura Parker (May 8)

International Chamber Music Series
Emerson String Quartet (October 2)
La Catrina Quartet (October 30)
Juilliard String Quartet (February 6)
Tafelmusik (March 7)
Tokyo String Quartet (April 17)
Chamber Music Society of Lincoln Center (May 7)

Special Event
Laurie Anderson (October 20)

 

2011-2012 Season

World Dance Series
Pilobolus (October 6-8)
Alonzo King LINES Ballet (November 17-19)
Shen Wei (February 2-4)
Limón Dance Company (March 1-3)
Chunky Move (April 12-14)
Introdans (May 10-12)

World Music & Theatre Series
Bassekou Kouyate (November 12)
Chava Alberstein (December 10)
Ladysmith Black Mambazo (March 10)
Cedric Watson et Bijoux Creole (April 28)

President’s Piano Series
Till Fellner (October 18) 
Nikolai Lugansky (November 15)
Jan Lisiecki (February 8)
Garrick Ohlsson (March 7)
Angela Hewitt (May 15)

International Chamber Music Series
Carpe Diem String Quartet (October 4)
Cuarteto Casals (November 8)
Trio con Brio Copenhagen (January 18) PERFORMANCE CANCELLED
Ritz Chamber Players (February 15)
Calder Quartet (March 14)
Emerson String Quartet (April 17)

Other Events
Night of Strings (May 18)

 

2010-2011 Season

World Dance Series
Compagnie Jant-Bi (October 7-9)
Martha Graham Dance Company (November 4-6)
Grupo Corpo (February 3-5)
Compagnie La Baraka (March 3-5)
Trisha Brown Dance Company (March 31-April 2)
Corella Ballet (May 19-21)

World Music & Theatre Series
Simon Shaheen (December 4)
Mark O’Connor (January 29)
Los Muñequitos de Matanzas (April 3)
Amancio Prada (April 30)

President’s Piano Series
Murray Perahia – Special Event (October 27) cancelled
Lara Downes (December 1)
Simone Dinnerstein (January 12)
Simon Trpceski (February 16)
Garrick Ohlsson (March 16)
Yevgeny Sudbin (April 20)

International Chamber Music Series
Kavafian-Schub-Shifrin Trio (October 20)
Carpe Diem Quartet (November 23)
Philharmonia Quartett Berlin (January 18th)
Chiara String Quartet (February 8th)
Emerson String Quartet (March 8th)
Harlem String Quartet (April 6)

 

2009-2010 Season

World Dance Series
Paul Taylor Dance Company (October 8-10)
Complexions (November 12-14)
Richard Alston Dance Company (January 21-23)
Shantala Shivalingappa (February 11-13)
Trey McIntyre Project (March 18-20)
Compania Nacional de Danza (April 22-24)

World Music & Theatre Series
Chitresh Das Dance Company (October 17)
Chiwoniso (December 4)
Gershwin on Broadway (January 30)
Vusi Mahlasela (February 27)
Samarabalouf (April 17)

Int’l Chamber Music Series
Vogler Quartet (November 4)
Amelia Piano Trio (December 2)
Auryn Quartet (February 3)
Hugo Wolf Quartet (March 10)
Emerson String Quartet (April 14)
La Catrina Quartet (May 19)

President’s Piano Series
Sylvia Toran (October 13)
Lise de la Salle (November 24)
Garrick Ohlsson – Part I (January 13)
Garrick Ohlsson – Part II (February 9)
Jeremy Denk (March 31)
Terrence Wilson (April 29)

 

2008-2009 Season

World Dance Series
MOMIX (October 16-18th)
Alonzo King’s LINES Ballet (November 20-22)
Lar Lubovitch Dance Company (February 5-7)
Compagnie La Calebasse (March 5-7)
Grupo Corpo (April 2-4)
Ballet Preljocaj (April 23-25)

World Music & Theatre Series
Di Madre in Figlia (September 28th)
Peking Acrobats (January 10)
Kodo (January 30-31)
Puerto Plata (March 14)
Sing Sing (May 2)

Int’l Chamber Music Series
Emerson String Quartet (October 21)
The Harlem Quartet (December 9)
Takacs String Quartet (January 14)
Jupiter String Quartet (February 25)
Claremont Trio (April 14)
Marian Anderson String Quartet (May 19)

President’s Piano Series
Jade Simmons (September 25)
Gabriela Montero (October 29)
Yuja Wang (January 7)
Angela Hewitt (February 17)
Dmitri Alexeev (March 17)
Special Event: Krystian Zimerman (April 21)

 

2007-2008 Season

World Dance Series
Pilobolus (October 25-27)
Cie La Baraka (November 15-17)
Ea Sola (January 17-19)
La Compania Nacional de Danza (February 28-March 1)
Black Grace (April 3-5)
Paul Taylor Dance Company (May 1-3)

World Music & Theatre Series
Gamelan Çudamani (November 9-10)
Simon Shaheen (January 26)
Wu Man & the Hua Family Band (February 23)
Leila Haddad & the Ghawazee Musicians of Luxor (March 15)
Qawwali Music of Pakistan: Mehr and Sher Ali (April 26)

Int’l Chamber Music Series
Vienna Piano Trio (October 17)
Chiara Quartet (November 27)
Belcea Quartet (January 23)
Ritz Chamber Players (March 4)
Pavel Haas Quartet (April 16)
Corigliano Quartet (May 22)

President’s Piano Series
Yevgeny Sudbin (November 7)
Antti Siirala (December 11)
Mihaela Ursuleasa (January 30)
Lise de la Salle (February 20)
Simon Trpceski (April 1)
Leif Ove Andsnes (April 28th)

 

2006-2007 Season

World Dance Series
Momix (October 19-21)
Noche Flamenca (November 16-18th)
Shen Wei Dance Arts (January 18-20)
The Parsons Dance Company (February 22-24)
Sydney Dance Company (March 15-17)
Dayton Contemporary Dance Company (May 3-5)

World Music & Theatre Series
Sarakasi (October 8th)
Tyva Kyzy (January 27)
Badi Assad (March 3)
Jigu! Thunder Drums of China (March 31)
Aurelio Martinez (April 28th)

Int’l Chamber Music Series
Trio con Brio Copenhagen (October 17)
Pacifica Quartet (December 5)
Vertavo String Quartet (January 24)
Emerson String Quartet (February 14)
St. Lawrence String Quartet (March 28th)
The Young Eight (April 18th)

President’s Piano Series
Alexander Kobrin (October 25)

Garrick Ohlsson (November 21)
Markus Groh (January 9)
Juana Zayas (February 20)
Vladimir Feltsman (March 13)
Nelson Freire (April 12)

 

2005-2006 Season

World Dance Series
Ron K Brown/ Evidence with Nnenna Freelon: ‘Blueprint of a Lady’ (October 13-15)
Pilobolus (November 17-19)
Richard Alston Dance Company (January 19-21)
Grupo Corpo (March 2-4)
Trinity Irish Dance Company (April 6-8th)
Mark Morris Dance Group (May 4-6)

World Music & Theatre Series
Anqelique Kidjo (September 30)
Peking Acrobats (January 14)
Warabiza (February 11)
Les Ballets Africains (March 31-April 1)
Abdullah Chhadeh (April 29)

Int’l Chamber Music Series
Miró Quartet (October 6)
Paris Piano Trio (November 9)
Emerson String Quartet (January 17)
Biava Quartet (February 22)
Claremont Trio (March 15)
Daedalus Quartet (April 18th)

President’s Piano Series
Andras Schiff (October 19)
Angela Hewitt (November 15)
Simon Trpceski (January 24)
Leon Bates (February 15)
Murray Perahia (March 13) Cancelled
Arnaldo Cohen (April 11)

 

2004-2005 Season

World Dance Series
Ballet Hispanico (October 14-16)
Paul Taylor Dance Company (November 18-20)
Les Ballets Trockadero de Monte Carlo (January 20-22)
Sean Curran Company (February 24-26)
Alonzo King’s LINES Ballet (March 31-April 2)
Mark Morris Dance Group (April 28-30)

World Music & Theatre Series
Joe Hill: 16 Actions for Chamber Orchestra & Voice (October 30)
Gajamukha Ensemble (November 13)
KODO Drummers (February 11-13)
Kaboul Ensemble (March 5)
Danza Floricanto / USA (April 22-23)

Int’l Chamber Music Series
Vermeer String Quartet (October 5)
Marian Anderson String Quartet (October 25)
Emerson String Quartet (January 12)
Florestan Piano Trio (March 7)
Beaux Arts Piano Trio (April 6)
Imani Winds (May 25)

President’s Piano Series
Marc-Andre Hamelin (September 30)
Lang Lang (November 16)
Special Event: Richard Goode (January 13)
Jonathan Biss (March 16)
Yundi Li (April 13)
Natasha Paremski (May 18th)

 

2003-2004 Season

World Dance Series
Martha Graham Dance Company (October 23-25)
Grupo Corpo (November 20-22)
Mark Morris Dance Group (January 22-24)
Ballet Flamenco Eva Yerbabuena (March 4-6)
Julio Bocca’s Ballet Argentino (April 8-10)
Trisha Brown Dance Company (May 20-22)

World Music & Theatre Series
Emil Zrihan (October 11)
Burhan Ocal (November 1)
Gypsy Spirit(February 13-14)
Shoghaken Ensemble (April 3)
TAIKOPROJECT: (re)generation (April 30-May 1)

Int’l Chamber Music Series
Gewandhauss-Quartett (October 30)
Trio Solisti (November 25)
Emerson String Quartet (January 28th)
Triple Helix (February 18th)
Takacs String Quartet (March 30)
Pacifica Quartet (May 26)

President’s Piano Series
Leif Ove Andsnes (October 7)
Nikolai Lugansky (December 11)
Garrick Ohlsson (January 14)
Simon Trpceski (February 25)
Arnaldo Cohen (March 24)
Special Event: Murray Perahia (April 20)

 

2002-2003 Season

World Dance Series
Le Ballet National du Senegal (October 3, 4, 5)
Compania Nacional de Danza (Nov. 21, 22, 23)
Limon Dance Company (January 23, 24, 25)
Lizt Alfonso Dance Cuba (February 27, March 1, 2)
Mark Morris Dance Group (April 3, 4, 5)
Eifman Ballet of St. Petersburg (May 1, 2, 3)

World Music & Theatre Series
Axiom of Choice (October 1)
Chris Norman Ensemble (February 1)
Romulo Larrea Tango Ensemble (February 21, 22)
Mummenschanz (March 21, 22)
Women of the World: Voices (March 29)
Grupo Vocal Desandann (April 19, CANCELLED)
Ensemble Tartit (April 26)

Int’l Chamber Music Series
Concertante (October 29)
Marian Anderson String Quartet (November 26)
Emerson String Quartet (January 15)
Trio Fontenay (March 13)
Quartetto di Venezia (April 9)
St. Lawrence String Quartet (May 20)

President’s Piano Series
Stephen Hough (October 1)
Richard Goode (October 23)
Max Levinson (January 9)
Piotr Anderszewski (March 5)
Lang Lang (April 1)

Special Event
Katia and Mariella Labeque (January 28th)

 

2001-2002 Season

World Dance Series
Urban Bush Women (October 11, 12, 13) replace Guangdong Modern Dance Company
Alonzo King’s LINES Contemporary Ballet (Nov. 1, 2, 3)
Les Ballets Trockadero de Monte Carlo (Jan. 31, Feb. 1, 2)
Pilobolus Dance Theatre (March 21, 22, 23)
Compagnie Maguy Marin (April 18, 19, 20) 
Mark Morris Dance Group (May 2, 3, 4)

World Music & Theatre Series
Dulce Pontes (October 4) cancelled
Chava Alberstein (December 1)
The National Acrobats of Taiwan, ROC (January 11-12)
Samul Nori (February 9)
WOFA (March 1-2)
Burhan öçal & Instanbul Oriental Ensemble (April 5)
Kate Rusby (April 27)

Int’l Chamber Music Series
Emerson String Quartet (Oct. 2; Nov. 29; Feb. 6) Late Beethoven Quartets with Bartok Chamber works
Ahn Trio (March 19)
Eroica Trio (April 24)
Miró String Quartet (May 22)

President’s Piano Series
Van Cliburn Winner: Stanislav Ioudenitch (October 16)
Konstantin Lifschitz (December 13)
Leon Bates (January 9)
Naida Cole (February 13)
András Schiff (March 13)
Murray Perahia (April 9)

Special Event
Leif Ove Andsnes & Christian Tetzlaff (January 22)

 

2000-2001 season

World Dance Series
Sydney Dance Company (October 26-28th)
Noche Flamenca (November 16-18th)
Alvin Ailey American Dance Theater (February 21-25)Special Event at the Paramount Theatre

Eifman Ballet (March 22-24) 
Grupo Corpo (April 5-8th)
Merce Cunningham Dance Company (April 26-28th)
Mark Morris Dance Group (May 17-19)

World Music & Theatre Series
Bulgarian Women’s Choir – Angelite (October 14)
Aeros (October 20-21)
Music from Mali: Habib Koité & Oumou Sangare (Nov. 25)
Balé Folclórico da Bahia (December 8-9)
Taraf de Haïdouks (March 13)
‘The Mastery of Natural Things’ (March 31)
An Evening of Irish Music with Martin Hayes & Dennis Cahill and Liam O’Flynn and the Piper’s Call Band

Int’l Chamber Music Series
Colorado String Quartet (October 3)
Emerson String Quartet (October 24)
Bachmann-Klibonoff-Fridman Trio (November 21)
Tokyo String Quartet (January 17)
Trio Fontenay (March 8th)
Emerson String Quartet (April 18th)

President’s Piano Series
Arnaldo Cohen (September 28th)
Murray Perahia (Special Event: October 17)
Lang Lang (January 31)
Hélène Grimaud (February 21)
Richard Gosode (March 27)
Garrick Ohlsson (May 23)

 

1999-2000 Season

World Dance Series
Papa Tarahumara (September 30-October 2)
Paul Taylor Dance Company (October 21-23)
Trinity Irish Dance Company (November 18-20)
Ballet Hispanico of New York (February 3-5)
Dance Theatre of Harlem: (February 23-25) Special Event at the Paramount Theatre
Garth Fagan Dance (April 6-8th)
Mark Morris Dance Group (April 27-29)

World Music & Theatre Series
Mary Black (October 15)
Susana Baca (November 27)
Kodo (February 9-13)
R. Carlos Nakai Quartet (March 4)
Chen Shi-Zheng’s ‘Forgiveness’ (March 31-April 1)
Sérgio & Odair Assad (April 16)

Int’l Chamber Music Series
Brentano String Quartet (October 6)
Emerson String Quartet (October 26)
Miami String Quartet with Jon Nakamatsu (January 5)
Ahn Trio (February 16)
Corey & Katja Cerovsek (March 9)
Emerson String Quartet (April 12)

President’s Piano Series
Angela Hewitt (October 19)
Evgeny Kissin (Special Event: November 23)
Leif Ove Andsnes (January 11)
Ursula Oppens (February 2)
Dubravka Tomsic (March 14)
Vladimir Feltsman (April 25)

 

1998-1999 Season

World Dance Series
Mark Morris Dance Group (October 22-24)
Ballet Philippines (November 19-21)
Alvin Ailey American Dance Theater (February 10-13) Special Event at the Paramount Theatre
Bill T. Jones/Arnie Zane Dance Company (March 4-6)
Joe Chvala & the Flying Foot Forum (April 8-10)
Merce Cunningham Dance Co. (April 29-May 1)

World Music & Theatre Series
Angelique Kidjo (October 10)
Tangueros (October 29-30)
Mark O’Connor (December 4)
Koffi Koko (February 6)
Huun-Huur-Tu: Throat Singers of Tuva (February 20)
Cubanismo! (April 3)
Jazz Behind Barbed Wire featuring Asian-American Jazz Ensemble and San Jose Taiko (March 24)

Int’l Chamber Music Series
Borromeo String Quartet (October 15)
Moscow String Quartet (November 11)
Eroica Trio (February 3)
Kalichstein-Laredo-Robinson Trio (March 11)
Emerson String Quartet (April 16) 
Alexander String Quartet (May 25)

President’s Piano Series
Emanual Ax (Special Event: December 10)
Awadagin Pratt (January 20)
Anne-Marie McDermott (February 24)
Peter Serkin (replaced Richard Goode) (March 16)
Garrick Ohlsson (April 14)
Misha Dichter (May 19)

Special Event
White Oak Dance Project (May 20-22)

 

1997-1998 Season

World Dance Series
Paul Taylor Dance Company (October 2-4)
Sydney Dance Company (October 23-25)
Guangdong Modern Dance Company (November 20-22)
Dance Theatre of Harlem (Special Event: January 22-24)
Mark Morris Dance Group (February 5-7)
Batsheva Dance Company (March 5-7)
Daniel Ezralow’s Mandala (April 1-5)

World Music & Theatre Series
Ondekoza: Demon Drummers of Japan (October 18th)
Caucasus Folk Dance Ensemble (November 1)
Christopher Parkening (February 13)
Global Divas (February 21)
‘Spirit of Ireland’ with the Irish National Radio Orchestra (March 22)
Los Muñequitos de Matanzas (April 25)

Int’l Chamber Music Series
Students of the Moscow Conservatory (October 15)
‘Marcel Proust’s Paris’ featuring the Muir String Quartet (October 28th)
Tokyo String Quartet (January 14)
Corey & Katja Cerovsek (February 11)
Kalichstein-Laredo-Robinson Trio (March 12)
Emerson String Quaret with Wu Han (April 23)

President’s Piano Series
Jon Nakamatsu – Van Cliburn Gold Medalist (October 8th)
Murray Perahia (Special Event: November 23)
Vardan Mamikonian (replaced Ursula Oppens: Feb. 18th)
András Schiff (March 18th)
David Owen Norris (April 9)
Frederic Chiu (May 20)

 

1996-1997 Season

World Dance Series
Sankai Juku (September 26-28th)
Mark Morris Dance Group (October 24-26)
Limón Dance Company (November 21-23)
Trisha Brown Company (March 6-8th)
Bill T. Jones/Arne Zane Dance Company (April 3-5)
Nederlands Dans Theater 3 (May 1-3)

World Music & Theatre Series
Fiesta Navidad (November 29-30)
Whirling Dervishes (January 17)
Warabi-za (February 1)
Throat Singers of Tuva (February 8th)
Mummenschanz (March 22)
Nokuthula Ngwenyama (April 12)

Int’l Chamber Music Series
Emerson String Quartet (October 9)
The McDermott Trio (December 5)
Chamber Music Society of Lincoln Center (January 15)
Tokyo String Quartet (February 19)
Leontóvych String Quartet (April 10)
The Kalichstein-Laredo-Robinson Trio (May 22)

President’s Piano Series
Evgeny Kissin (October 3)
Barbara Nissman (October 30)
Garrick Ohlsson (January 9)
Sergei Babayan (February 13)
Richard Goode (March 12)
Awadagin Pratt (replaced Jean-Yves Thibaudet) (April 24)

 

1995-1996 Season

World Dance Series
Compagnie Maguy Marin (October 5-7)
Maria Benitez Teatro Flamenco (November 16-18th)
Mark Morris Dance Group (Dido & Æneas: Special Event) (November 24-26)
Donald Byrd/The Group (February 1-3)
Paul Taylor Dance Company (February 29-March 2)
Elizabeth Streb/Ringside (March 28-30)
Merce Cunningham Dance Company (May 2-4)

World Music & Theatre Series
Philip Glass’ ‘Le Belle et La Bete’ (October 27-28th)
Hanagumi Shibai (January 13-14)
‘Les Noces’ by the Pokrovsky Ensemble (January 26-27)
‘Words & Music’ with Claire Bloom and Eugenia Zukerman (February 9)
Dancers & Musicians of Bali (February 16)
Camellia Johnson, soprano (March 9)
Marcus Roberts (April 20)

Int’l Chamber Music Series
The Eroica Trio (September 28th)
Emerson String Quartet (October 25)
Mendelssohn String Quartet (January 10)
Muir String Quartet (February 8th)
Shostakovich String Quartet (March 7)
Musicians from Marlboro (April 18th)

President’s Piano Series
Hae-Jung Kim (October 11)
Murray Perahia (Special Event: December 1) Cancelled
Alex Slobodyanik (January 4)
Fazil Say (February 13)
Peter Serkin (March 6)
Reiko Aizawa (April 11)

 

1994-1995 Season

World Dance Series
Jazz Tap Ensemble (September 29-October 1)
Mark Morris Dance Group (October 26-30) L’Allegro…
Bill T. Jones/Arne Zane Dance Co. (February 2-4) 
Ballet Nacional de Caracas (March 2-4)
Alvin Ailey American Dance Theater (March 30-April 2)
Garth Fagan Dance (May 4-6)

World Music & Theatre Series
British Film Institute/Matrix Ensemble (October 14-15)
Canadian Brass Ensemble (December 1)
Mummenschanz (March 11-12)
Mozart at Meany (March 18-22, 25)
Wynton Marsalis Septet (April 8th)

Int’l Chamber Music Series
Orion String Quartet (October 12)
The Bridge Ensemble (November 17)
Chamber Music Society of Lincoln Center (January 19)
Shostakovich String Quartet (February 15)
The Terezin Project with the Hawthorne String Quartet (March 9)
Emerson String Quartet (April 5)

President’s Piano Series
Richard Goode (October 6)
Alexander Paley (November 22)
André Watts (December 9)
Garrick Ohlsson (January 25)
Dubravka Tomsic (March 15)
Christopher O’Riley (April 12)

Special Event
Yo-Yo Ma with Pamela Frank (February 24)

 

1993-1994 Season

World Dance Series
DanceBrazil (September 30-October 2)
Phoenix Dance Company (October 28-30)
Martha Graham Dance Company (January 20-22)
Hubbard Street Dance Chicago (February 17-19)
Feld Ballets/NY (March 31-April 2)
Miami City Ballet (April 28-30)

World Music & Theatre Series
Festival of Korea (October 3)
Cherish the Ladies (October 9)
Cheiftans (Novmber 27)
David Rousseve/Reality (February 3-5)
Beethoven at Meany (March 3, 12 or March 13, 19)
Yothu Yindi (April 20)

Int’l Chamber Music Series
Edinburgh String Quartet (October 13)
Bright Sheng and Friends (December 2)
Emerson String Quartet (January 12)
Academy of St. Martin in the Fields Chamber Ensemble (Mar. 16)
Cleveland String Quartet (April 6)
Borromeo String Quartet (May 4)

President’s Piano Series
Van Cliburn Winner: Pedroni (October 6)
Leon Bates (November 18th)
John O’Conor (January 5)
Lee Luvisi (February 24)
Murray Perahia (Special Event: March 18th)
Emanuel Ax (April 14)

 

1992-1993 Season

World Dance Series
Mark Morris Dance Group (October 1-3)
Lyon Opera Ballet (October 22-24)
Donald Byrd/The Group (November 12-14)
Paul Taylor Dance Company (March 4-6)
Trisha Brown Company (April 15-17)
Alvin Ailey American Dance Theater (May 6-9)

World Music & Theatre Series
New Vic Theatre of London (October 10) The Canterbury Tales
The King’s Singers (October 11)
Ed Metzger as ‘Albert Einstein: The Practical Bohemian’ (November 21)
R. Carlos Nakai (February 6)
Brian Bedford in ‘The Lunatic, The Lover & The Poet’ (February 19)
Marian McPartland (February 29)
Kodo (March 13-14)
Horse Sense (April 24)
Kronos Quartet (May 1)

Int’l Chamber Music Series
Muir String Quartet (October 8th)
Shifrin-Neubauer (November 19)
Shostakovich String Quartet (February 5)
The Juilliard String Quartet (March 11)
TASHI (March 31)
Emerson String Quartet (April 22)

President’s Piano Series
Michelle Mares (October 14)
Garrick Ohlsson (November 24)
Andre-Michel Schub (January 7)
Awadagin Pratt (replaced Murray Perahia) (February 14)
Jon Kimura Parker (March 18th)
Béla Siki (April 29)

 

1991-1992 Season

World Dance Series
DanceBrazil (October 24-26)
America on Tap (November 21-23)
Dance Theatre of Harlem (February 13-16)
Maria Benitez Spanish Dance Company (March 5-7)
Momix (April 2-4)
Garth Fagan Dance (April 30-May 2)

World Music & Theatre Series
Juke Joints and Jubilee (November 24)
The Chieftans (December 1)
Peking Acrobats (January 19)
Gershwin by Request (Febuary 1)
Turtle Island String Quartet (March 14)
Michael Moschen and Bob Berky in ‘The Alchemedians’ (April 11)
Claire Bloom in ‘These Are Women…’ (April 25)

Int’l Chamber Music Series
I Musici de Montreal with Jon Kimura Parker (October 16)
Pasquier Trio with Jean-Philippe Collard (November 13)
Emerson String Quartet (January 30)
The Trio d’Archi de Roma (February 27)
Saint Paul Chamber Orchestra w/ Christopher Hogwood (Special Event: March 12)
American Chamber Players (April 23)
Ani and Ida Kavafian (May 20)

President’s Piano Series
Barry Douglas (October 23)
Ivan Moravec (November 15)
David Owen Norris (Gilmore Artist 1991) (January 8th)
André Watts (February 8th)
Robert Taub (March 18th)
Bella Davidovich (April 16)

 

1990-1991 Season

World Dance Series
American Ballroom Theater (October 19-20)
Sankai Juku (November 23-25)
Paul Taylor Dance Company (January 31-February 2)
Bill T. Jones/Arnie Zane & Co. (February 28-March 2)
Alvin Ailey American Dance Theater (April 11-14)
Pilobolus Dance Theatre (May 2-4)

World Music & Theatre Series
Into the Woods (October 5-6)
Jean Redpath (November 11)
Mahlathini and the Mahotella Queens (February 7)
Mummenschanz (March 8-9)
Kodo Drummers (March 22-23)
Side Street Strutters (April 26)

Int’l Chamber Music Series
Emerson String Quartet (October 18th)
Shanghai Quartet with Peter Frankl (November 14-15)
Chamber Music Society of Lincoln Center (January 30)
English Concert (February 15)
Tokyo String Quartet (March 6)
Musicians from Marlboro (May 1)
Peabody Trio (May 30)

President’s Piano Series
Philippe Bianconi (October 3)
Murray Perahia (Special Event: October 21)
Emanuel Ax (November 29)
Jeffrey Siegel (February 13)
Ursula Oppens (April 16)
Garrick Ohlsson (May 22)

 

1989-1990 Season

World Dance Series
Sydney Dance Company (September 28-30)
Jazz Tap Ensemble (November 9-11)
Momix Dance Company (January 25-27)
David Parson Dance Company (February 22-24)
Elisa Monte Dance Company (March 29-31)
Les Ballets Trockadero de Monte Carlo (April 26-28th)

World Music & Theatre Series
Christopher Parkening (October 11)
Philip Glass (October 12)
‘You Strike the Woman, You Strike the Rock’ (Nov. 12)
The Chieftans (December 3)
Steve Reich (March 1)
Kronos Quartet (April 19)

Int’l Chamber Music Series
Orion String Quartet (October 13)
Audobon String Quartet (November 17)
Juilliard String Quartet (February 2)
Haydn Trio Vienna (February 28th)
Guarneri String Quartet (Apri 14)
Stoltzman/Goode/Stolzman (May 2)

President’s Piano Series
Vladimir Viardo (October 19)
Peter Serkin (Special Event: December 5)
Alexsei Sultanov (Van Cliburn Gold Medalist) (January 30)
Leon Bates (March 2)
Zoltaan Kocsis (March 27)
Anne-Marie McDermott (April 25)

 

1988-1989 Season

Lively Arts Series
American Indian Dance Theatre (October 5-6)
Nikolais Dance Theatre (October 20-22)
Chanticleer (October 28th)
ISO and the Bobs (January 19-21)
Black Swan Quartet (February 3) cancelled
Alvin Ailey American Dance Theatre (February 9-12)
Ed Metzger as ‘Hemingway’ (February 25)
The Green Fields of America (March 3)
Intimate PDQ Bach (March 4)
Pilobolous (April 6-8th)
David Gordon/Pick Up Company (April 27-29)

Int’l Chamber Music Series
Guarneri String Quartet (October 29)
Emerson String Quartet (December 1) Seattle Premiere
Juilliard String Quartet (February 2) cancelled
Yuval Trio (March 9)
New Jersey Chamber Music Society (April 5)
Musicians from Marlboro (April 26)

President’s Piano Series
Vladimir Feltsman (October 12)
Andrea Lucchesini (November 16)
Jean-Philippe Collard (January 26)
Barry Douglas (March 1)
Murray Perahia (Special Event: March 31)
Jeffrey Biegel (May 18th)

Special Event
Itzhak Perlman (October 23)

 

1987-1988 Season

Lively Arts Series
Boys of the Lough with Jean Redpath (October 10)
Vienna Boys Choir (October 17)
Twyla Tharp Dance (Cotober 22-24)
Sankai Juku (Novmber 27-29)
Les Ballets Trockadero de Monte Carlo (January 28-30)
Helsinki University Chorus (February 5)
Amsterdam Guitar Trio (March 12)
Montana Repertory Theatre National Touring Company in ‘Cowboy’ (April 14-16)
Murray Louis Dance Company with Dave Brubeck Quartet (April 28-30)
The Guthrie Theater National Touring Company in ‘Frankenstein’ (May 19-21)

Int’l Chamber Music Series
Beaux Arts Trio (October 13)
Bella Davidovich & Dmitry Sitkovetsky (Special Event: October 31)
Golub-Kaplan-Carr Trio (December 11)
Chilingirian String Quartet (January 15)
Juilliard String Quartet (February 2)
Borodin String Quartet (March 29)
Ani & Ida Kavafian (May 25)

President’s Piano Series
Peter Donohoe (October 8th)
Juliana Markova (December 4)
Emanuel Ax (February 2)
Jorge Bolet (February 25)
Andre Watts (special event) (March 16)
Andre-Michel Schub (April 13)

University Masters Series
Steven Staryk, violin (October 6)
Montserrat Alavedra, soprano (December 1)
Bela Siki, piano (January 12)
Toby Saks & Patricia Michaelian, cello & piano (Feb. 23)
Augusto Paglialunga, tenor (April 12)
William O. Smith & Stuart Dempster, clarinet and trombone/didjeridu (May 17)

 

1986-1987 Season

Lively Arts Series
Paul Taylor Dance Company (October 23-25)
Guitarjan (October 18th)
Pilobolus (November 20-22)
Mummenschanz (January 23-24)
Kodo (February 5-6)
Emanuil Sheynkman (February 28th)
The Cambridge Buskers (April 5)
Alvin Ailey American Dance Theater (April 9-12)
Merce Cunningham Dance Company (April 30-may 2)

Int’l Chamber Music Series
Tokyo String Quartet (October 14)
Zukerman & Neikrug (special event) (October 28th)
Pablo Casals Trio (February 2)
Borodin Trio (January 20)
Los Angeles Piano Quartet (February 19)
Amadeus Quartet (March 20)
Juilliard String Quartet (April 24)

President’s Piano Series
Louis Lortie (October 17)
Garrick Ohlsson (November 18th)
Malcolm Bilson (January 15)
Horacio Gutierrez (February 11)
Murray Perahia (special event) (March 18th)
Jose Feghall (April 15)

 

1985-1986 season

Lively Arts Series
Les Ballets Trockadero de Monte Carlo (February 6-8th)
The Cheiftans (February 23)
Boys of the Lough (March 16)
Aman International Folk Ensemble (April 25-26)
Philip Glass Ensemble (April 27)

Dance at Meany Series
ODC/San Francisco (October 3-5)
Jazz Tap Ensemble (October 24-26)
Royal Winnepeg Ballet (February 13-15)
Feld Ballet (March 13-15)
Les Ballets Jazz de Montreal (April 3-5)
Netherlands Dance Theatre Jr. (May 8-10)

Int’l Chamber Music Series
Beaux Arts Trio (October 23)
Ridge String Quartet (December 4)
Juilliard String Quartet (January 30)
Arden Trio (February 19)
Yo-Yo Ma & Emanuel Ax (special event) (March 8th)
Muir String Quartet (April 2)
Boston Symphony Chamber Players (May 6)

President’s Piano Series
Andre Watts (special event) (October 15)
Jean-Yves Thibaudet (December 6)
Ursula Oppens (January 16)
Claudio Arrau (February 22)
Sergei Edelmann (April 10)
Bella Davidovich (May 7)

Other
The Stratford Festival of Canada: King Lear & Twelfth Night (November 19-24)

 

1984-1985 season

Lively Arts Series
American Ballet Comedy (November 2-3)
National Tap Dance Co. of Canada (November 28-29)
Ballet Folklorico Nacional de Mexico (February 10)
The Chieftans (February 16)
Labeque Sisters Piano Duo (March 15)
The Denver Center Theatre’s Production of ‘Quilters’ (May 23-24)

Dance at Meany
Paul Taylor Dance Company (January 17-19)
Hubbard Street Dance Company (February 21-23)
Kodo Drummers and Dancers of Sado (March 22-23)
Oakland Ballet (March 28-30)
Tandy Beal & Company (April 18-20)

Int’l Chamber Music Series
Chamber Music Society of Lincoln Center (October 12)
Trio di Milano (November 1)
Stoltzman-Trampler-Luvisi Trio (December 5)
Music from Marlboro (January 30)
Tokyo String Quartet (April 30)
Guarneri String Quartet (May 3)

President’s Piano Series
Anton Kuerti (October 31)
Robin McCabe (December 1)
Garrick Ohlsson (January 10)
Paul Badura-Skoda (March 1)
Peter Serkin (April 10)
Murray Perahia (special event) (April 21)

 

1983-1984 Season

Lively Arts Series
Les Ballets Trockadero de Monte Carlo (November 4-5)
Vienna Boys Choir (January 15)
The Chieftans (January 28th)
Mummenschanz (March 10)
Einstein The Practical Bohemian starring Edgar Metzger (March 31)
Jazz Tap Ensemble (April 28th)

Discover Dance Series

Nikolais Dance Theatre (September 22-25)
National Ballet of Canada (at Opera House: October 11-13)
Alvin Ailey American Dance Theatre (February 23-26)
Joyce Trisler Danscompany (March 15-17)
Houston Ballet (at Opera House) (April 2-4)
Joffrey Ballet (Special Event at Opera House: June 21-26)
Ballet Nacional Espanol (Special Event: October 21-22)

Int’l Chamber Music Series
Borodin Trio (October 29)
Canadian Chamber Ensemble (December 3)
Juilliard String Quartet (February 1)
Colorado String Quartet (March 8th)
Beaux Arts Trio (April 9)
Musical Offering (May 26)
Soviet Emigre Orchestra (Special Event: February 17)
Philadelphia String Quartet (Special Event: Oct. 21-22)

President’s Piano Series
Aldo Ciccolini (October 13)
Jeffrey Kahane (December 8th)
Emanuel Ax (January 25)
Misha Dichter (March 3)
Kathryn Selby (May 5)
Alicia de Larrocha (Special Event: November 10)

Other
Russian Festival (October 7-8th)
Romantic Festival (January 19-21)
Mozart Festival (April 12-14)
Oregon (Special Concert: October 14)

 

1982-1983 Season

Lively Arts Series
National Theater of the Deaf (October 26)
Preservation Hall Jazz Band (February 11)
Laura Dean Dancers and Musicians (March 31)
Indianapolis Int’l Violin Competition Winner (April 16)

Discover Dance Series
Pilobolus Dance Theatre (September 23-26)
Twyla Tharp Dance Company (October 21-24)
Les Ballets Jazz de Montreal (January 6-8th)
Feld Ballet (at Opera House) (February 22-23)
Ohio Ballet (March 17-19)
Royal Winnepeg Ballet with Orchestra (at Opera House: April 4-5)

Int’l Chamber Music Series
Netherlands Chamber Orchestra (October 4)
Tokyo String Quartet (October 29)
Slovak Chamber Orchestra (Special Event: November 1)
Orford String Quartet (December 9)
Rogeri Trio (January 22)
Primavera String Quartet (February 4)
Guarneri String Quartet (April 20)

President’s Piano Series
Shura Cherkassky (October 19)
Andras Schiff (December 4)
Claudio Arrau (Special Event: January 18th)
Murray Perahia (February 24)
Robert Silverman (April 29)

Special Concerts
An Evening of Acoustic Music (with Will Ackerman/Michael Hedges/George Winston) (October 2)
Cambridge University Chamber Choir

 

1981-1982 season

Variety Series
The Acting Company (October 21)
An Evening with Groucho Marx (November 12)
Ballet Fantasio (February 25)
Carlos Montoya (March 5)
Les Ballets de Trockadero (March 9)
Paul Gaulin Mime Company (March 26)

Int’l Chamber Music Series
Panocha String Quartet (October 15)
American String Quartet (December 1)
Borodin Trio (January 13)
Kalichstein-Laredo-Robinson Trio (February 27)
Audubon Quartet (April 23)
Boston Symphony Chamber Players (May 15)

President’s Piano Series (1st season)
Ruth Laredo (October 17)
Aldo Ciccolini (February 18th)
Andre-Michel Schub (March 2)
Alicia de Larrocha (April 1)

Jazz Series
Oregon
Paul Winter Consort
David Grisman Quintet with Stephanie Grappelli

Other
Philadelphia String Quartet (8-concert series)
England’s Coldstream Guards & Royal Scots Dragoon Guards
De Danann

 

1980-1981 Season

Lively Arts Series
Discover Dance Series
Int’l Chamber Music Series

 

1979-1980 Season

Lively Arts Series
Discover Dance Series
Int’l Chamber Music Series

 

1978-1979 Season

Lively Arts Series
Discover Dance Series

Int’l Chamber Music Series (1st season)
Quartet Canada (October 24)
Orpheus Trio (November 22)
Dorian Wind Quintet (January 10)
Trio Concertante (February 12)
Canadian Brass (March 30)
Philadelphia String Quartet